top of page

חדש באתר!

התייחסותה של ד"ר רונית אלוני לשני סרטי קולנוע: "פרינסס" ו - "הרחק מהיעדרו"
פנייתך חשובה לנו ונדאג לתת לך מענה

כאבים

וגיניזמוס | וסטיבוליטיס | ולוודיניה

מתוך הטור השבועי של ד"ר רונית אלוני "פרטים אינטימיים" שהתפרסם בשבועון "לאישה" בעריכתה של מיקי מלץ.

וגיניזמוס כתוצאה מחוויה קשה בעבר

הוא גגן, הוא כבר בן 32, הוא טייל בעולם וגם עסק בעבודות שונות עד שמצא את עצמו על גג העולם – מתאים לו ככפפה ליד.

היא לעומתו קטנה ושברירית, בת 25  עושה תואר שני במדעי המחשב, תמימה, בת למשפחה מסורתית, ובכל זאת הם גרים ביחידת דיור משלהם בסמוך להוריו.

הם ביחד כבר 4 שנים, חברים ממש טובים פתוחים ומשתפים בכל דבר ועניין, מכבדים את השונות ביניהם ואוהבים זה את זו אהבה רבה.

הם חושבים על חתונה כשתגמור את לימודיה, אך מבינים שבמצב הנוכחי הדבר בלתי אפשרי. הוא מציין 4 פעמים במהלך הפגישה עד כמה הוא גבר מיני, עד כמה יחסי מין וקרבה פיזית חשובים לו, עד כמה הדבר היה חלק מחייו בכל מערכות היחסים הקודמות שלו, הוא אוהב, הוא מעוניין כל הזמן אבל איתה זה לא הולך...

כן, הם מתחבקים מול הטלביזיה, הם מתנשקים לפני השינה, אבל כשזה מתפתח בפעמים  הרחוקות שזה קורה, היא לא אוהבת מין אוראלי (לעשות) ולכן לא מוכנה גם לקבל כי זה לא "פייר" להרגשתה. היא לא אוהבת לאונן לו אבל עושה זאת כי אינה מאפשרת לו לחדור, והיחסים נראים די משמימים, טכניים, לא זורמים וגם אם הוא מגיע לאורגזמה הוא לא מרגיש מסופק ואפילו מרגיש מרומה, וכועס.

עד שבפעם האחרונה, לפני שהגיעו למרפאה אמר ש:...די!! כך הוא לא מוכן יותר.

היא מספרת על הגבר הראשון בחייה – שאיתו תכננה להתחתן ונפרד ממנה. איתו קיימה יחסי מין ללא בעיה, וכשנפרדו הרגישה שנבגדה, שלו ידעה שהוא לא רציני לא הייתה מעלה בדעתה לקיים איתו יחסי מין. עם החבר הנוכחי איתו היא חיה, שנאמן ומסור לה, שמוכן להוריד את השמיים עבורה, היא מרגישה כאבים, היא לגמרי סגורה, היא מתכווצת, היא נלחצת ומרגישה שגורמת לו עוול נורא, עד שהוא כבר מאבד את החשק בכלל להיות איתה.

הטיפול בה כלל  פיזיותרפיסטית שהחזירה לה את השליטה על שרירי פתח הנרתיק שלה,  הטיפול בשניהם כזוג עזר לה לצאת מהטראומה עם החבר הראשון מגיל התיכון,  זה שבגד בה וגרם לה לאבד אמון, לשמור על עצמה  גם מול מי שמגיע לו לגמרי לזכות בכל האמון שלה.

היא למדה להתחבר לגוף שלה ולהרגיש איתו נוח, לתת לעצמה רשות ליהנות מהגוף שלה בנוכחותו של בן הזוג שלה,  ולאפשר לו להתענג על העונג שהוא מסב לה. הם ביחד עברו תהליך של דסנסיטיזציה (הפחתת רגישות) שלה מהפין ששלו, עד שנעשתה כמעט חברה שלו ויכלה למצוא דרך להתענג ממגע וקשר איתו – מה שהעלה את רמות ההנאה שלו וגם את התחושה שהיא מוכנה ורוצה לקבל את גופו.

כשהתקדמה והשיגה את מטרותיה עם הפיזיותרפיסטית, יכלה לשתף את בן הזוג שלה, לתת לו לגעת בה מבלי להתכווץ, להנחות אותו בהתקרבות אליה, בלי להיכנס לדריכות מאוימת כאילו היא נפגשת עם אויב לא מוכר.

קיום יחסי מין ללא כאבים התבקש ממילא והם עברו בעצמם לשלב הבא. החשוב מכל שהם למדו ליהנות, שיחסי המין התגוונו ולא היו שבויים במיני מינים של מוגבלויות.

גברים פלרטטנים אוכלים בוסר ושיני הגברים האחראים תכהנה.

אם חשבתם שאנחנו לא משלמים על חוויות עם חברים קודמים? וחשבתם שהטובים והאוהבים לא סובלים מהצלקות שהשאירו הקודמים?

טעיתם!

על פי איגוד הבריאות האמריקאי תפקוד מיני לקוי בקרב נשים כולל הפרעות מהסוג של: ירידה מתמשכת בתשוקה המינית, סלידה מפעילות מינית, קושי בעוררות, ירידה בתחושה באיברי המין, אי יכולת לחוות אורגזמה וכאב בעת פעילות מינית. הגורמים להפרעות אלו עשויים להיות ביולוגיים, פסיכולוגיים או חברתיים, ובמקרים רבים הם משולבים אלו באלו. תגובה מינית תקינה של אישה עדיין מוגדרת על ידי ארבעת השלבים שקבעו זוג המטפלים המיניים האמריקאים מאסטרס וג'ונסון: התרגשות, עוררות, אורגזמה והרפיה.

במרפאה ניתן לקבל טיפול מיני רב-מקצועי לקשת רחבה של נושאים בתחום המיניות הנשית כגון:  כאבים שונים בעת חדירה, וולוודיניה, וגיניזמוס, וסטיבוליטיס, אנאורגזמה, ירידה בחשק המיני, חוסר ניסיון זוגי מיני, ביישנות, חרדות כלליות וחרדות ממצבים אינטימיים, קושי בבניית מערכות יחסים, חוסר ביטחון במפגשים עם גברים, שיקום מיני רגשי לאחר פרידה, או נשים לסביות שמעוניינות לבדוק אפשרות לקיים קשר עם גבר.

אחרי פגישת האבחון האישית עם ד"ר אלוני מותאם לכל מטופלת מסלול טיפולי אישי שעשוי לכלול מספר בעלי מקצוע כמו גינקולוגית,מטפלת מינית, פיזיותרפיסטית וכו'. לכל מטופלת יש מטפל/ת מינית שמלווה אותה לאורך כל הטיפול. ברוב הטיפולים המפגשים מתקיימים בתדירות של אחת לשבוע. ניתן לקיים טיפולים אינטנסיביים בתדירות גבוהה יותר.
קיים גם מסלול טיפולי הכולל שילוב של שיחות וטיפול בעזרת סרוגייט. טיפול זה מיועד לנשים שאין להן בן זוג איתו יוכלו לתרגל הלכה למעשה את הדברים העולים בטיפול.

 

הסרוגייט מהווה בן זוג חלופי לכל דבר לתקופת הטיפול, הוא  מלווה את המטופלת בהדרגה לאורך כל השלבים מההיכרות, הכולל את כל שלבי התרגול המתקדמים עד לקיום יחסי מין מלאים, כל זאת באווירה בטוחה, סבלנית ותומכת. אורך הטיפול משתנה בין מטופלת למטופלת. בממוצע נע משך הטיפול  בין 3 ל-6 חודשים / בין 15 ל-20 מפגשים עם הסרוגייט. לאחר סיום שלב זה , המטופלת ממשיכה להגיע למטפלת על מנת שתמשיך ללוות אותה כשהיא מיישמת את שלמדה בטיפול עם הסרוגייט גם בחייה היומיומיים.
שילוב סרוגייט בטיפול עשוי להאיץ את התהליך הטיפולי.

מה זה וגיניזמוס?

וגיניזמוס הוא מצב בו אישה אינה יכולה לאפשר חדירה לנרתיק למרות רצונה. מצב זה קשור לעיתים קרובות בהתכווצות השרירים סביב הנרתיק. הדבר עלול לנבוע כתוצאה מפחד מכאב.

בעוד שחרדה היא מאפיין נפוץ של תופעת הווגיניזמוס, חלק מהנשים עלולות לסבול מבעיות אחרות של רצפת האגן הגורמות לנוקשות בשרירים. הדבר עלול להפוך את החדירה במגע מיני לבלתי אפשרית.

מה זה ווסטיבוליטיס ו- וולוודיניה

וולוודיניה הינה תסמונת של כאבים בעריה המתבטאת בדרך כלל בכאב שורף ללא סימנים קליניים כגון דלקת או מחלת עור. אחוז השכיחות של וולוודיניה הינה בכ 16% מהנשים. הוולוודיניה מתחלקת לשני סוגי כאבים: PVD ו- GVD.

PVD - כאב המוגבל לאזור המקיף את פתח הנרתיק שהיה מכונה בעבר וסטיבוליטיס . מאופיין בכאב בפתח הנרתיק הקורה בזמן חדירה של אבר מין, אצבע או טמפון. זוהי הסיבה השכיחה לכאב בנשים בגיל הפריון ושכיחותו בכ 12% מהאוכלוסייה. הוא מתחלק לכאב ראשוני – מתחילת קיום יחסי מין (50% מהנשים) ולמשני כשהכאב מופיע לאחר תקופה של קיום יחסי מין תקינים. הסיבות להופעת PVD שונות וכוללות : גנטיקה, דלקות נרתיקיות, דלקות בדרכי השתן, ערור מערכת עצבית, שינויים הורמונליים, טונוס לא תקין של שרירי רצפת אגן ועוד. הטיפול הינו רב תחומי ומשולב בין רופא נשים, מטפל מיני ופיזיותרפיסטית של שרירי רצפת אגן.

דרכי הטיפול: הטיפול בכל האספקטים השונים של הבעיה ייתן את התוצאה המרבית בטיפול. במקרים בהם האישה אינה מגיבה לטיפול שמרני, יש מקום לטיפול ניתוחי הנקרא וסטיבולקטומיה – כריתת האזור הכואב סביב פתח הנרתיק.

GVD - כאב הכולל את כל העריה. כאב קבוע כרוני בעריה ,שכיחותו בכ  6 – 7% מאוכלוסיית הנשים ומופיע בעיקר בגילאים מעל 30. סיבות להופעת התסמונת לא ברורות. האישה מתלוננת על כאב שורף בכל שעות היממה המפריע לה לתפקודים יומיומיים ולא רק ביחסי מין. בהסתכלות- אין ממצא קליני.

דרכי הטיפול: הטיפול הינו טיפול מקומי, וטיפול תרופתי פומי (הניתן דרך הפה) שמטרתו להעלות סף כאב ולהקטין את הרגישות העצבית, טיפול מיני וטיפול פיזיותרפי תורמים להתמודדות עם הכאב היומי ולהקטנת עוצמות הכאב. טיפול אלטרנטיבי בעיקר דיקור סיני הוכח לאחרונה כיעיל אף הוא.

כיצד פיזיותרפיה יכולה לסייע במצבים של כאב בעת מגע מיני?

חוויה מינית נוחה ומהנה מחייבת יכולת לחוש, לגעת ולהתנועע. לנשים המתקשות ביכולות אלו מומלץ להיעזר בפיזיותרפיסטיות שהן חלק אינטגראלי מצוות המומחים בטיפול בהפרעות ביחסי מין כתוצאה מכאב. הפיזיותרפיסטיות מטפלות בהיבטים הפיזיים של אותן נשים. הן מאומנות באבחון רקמת החיבור של אזור פתח הנרתיק, קרום הבתולים, והטונוס השרירי באזור האגן. הפזיטרפיסטיות עושות שימוש בטכניקות של הרפיה, טיפול ידני, ביופידבק (משוב) של רצפת האגן בעזרת מכשור מיוחד, גירוי חשמלי לחיזוק השרירים ולשיפור זרימת הדם והורדת הרגישות המקומית. הפיזיותרפיסטית גם מדריכה את המטופלת באופני השימוש במאמני נרתיק וגינאליים שמסייעים לנשים להסתגל לחדירה נרתיקית. (עבור נשים רבות, תרגול עם מאמני נרתיק אלו ללא הדרכה מקצועית עלול ליצור חוויה שלילית ובכך להפריע לטיפול).

הטיפול הפיזיותרפי מסייע בחיזוק שרירים חלשים, במתיחת שרירים מכווצים, בשיפור זרימת הדם וע"י כך בהורדת הרגישות המקומית לכאב ובשיפור התפקוד המיני. בהמשך מקובל לשלב בטיפול את בן זוגה של המטופלת או בהיעדר בן זוג, לעיתים מתבצע הטיפול בעזרת בן זוג חלופי (סרוגייט) במרפאה. לעיתים תופנה המטופלת לשיטות טיפול נוספות במידת הצורך כגון: שיטת פאולה, תמיכה פסיכיאטרית או קאוצ'ינג.

וולוודיניה הינה תסמונת של כאבים בעריה המתבטאת בדרך כלל בכאב שורף ללא סימנים קליניים כגון דלקת או מחלת עור. אחוז השכיחות של וולוודיניה הינה בכ 16% מהנשים. הוולוודיניה מתחלקת לשני סוגי כאבים: PVD ו- GVD.דרכי הטיפול: הטיפול בכל האספקטים השונים של הבעיה ייתן את התוצאה המרבית בטיפול. במקרים בהם האישה אינה מגיבה לטיפול שמרני, יש מקום לטיפול ניתוחי הנקרא וסטיבולקטומיה – כריתת האזור הכואב סביב פתח הנרתיק.

GVD - כאב הכולל את כל העריה. כאב קבוע כרוני בעריה ,שכיחותו בכ  6 – 7% מאוכלוסיית הנשים ומופיע בעיקר בגילאים מעל 30. סיבות להופעת התסמונת לא ברורות. האישה מתלוננת על כאב שורף בכל שעות היממה המפריע לה לתפקודים יומיומיים ולא רק ביחסי מין. בהסתכלות- אין ממצא קליני.

גורמים להתפתחות כאב בחדירה

כל כאב גורם להתכווצות. אישה שחוותה חוויות חוזרות של יחסי מין מכאיבים עלולה לפתח הרגל, לעיתים מבלי להיות מודעת לדבר, של כווץ שרירי האגן שלה מחשש לכאב. חשש זה יפגע ביכולת שלה להתרכז בתחושות מהנות של יחסי המין. כתוצאה מכך החשק המיני שלה ירד, מה שעלול להוביל ליצירה פחותה של חומר סיכה בנרתיק והתכווצות השרירים. כל אלו עלולים להגביר את החיכוך הבלתי נעים בתוך הנרתיק במהלך המגע המיני וכך נוצר מעגל שלילי של חרדה, כיווץ וכאב.

יובש נרתיקי

הופעת רטיבות בנרתיק מקבילה לזיקפה בגבר ומופיעה בשלב העוררות המינית. הרטיבות נובעת מנוזל המופרש מדפנות הנרתיק ומבלוטות בצוואר הרחם. ירידה או העלמות של הרטיבות גורמת לאי נוחות עד כאב בזמן חדירה ביחסי מין. כמו כן עלולים להופיע פצעי שפשוף ודימום מהפות, צריבה וכאב בהשתנה וזיהומים חידקיים חוזרים בדרכי השתן.

הסיבה העיקרית ליובש נרתיקי היא ירידה ברמת האסטרוגן (הורמון נשי המופרש מהשחלות) . ירידה ברמת האסטרוגן הינה נורמלית ושכיחה לאחר חידלון הוסת, בתקופת המנופאוזה. נשים בתקופה זו בדרך כלל לא יחושו ביובש מייד עם סיום הוסת אלא שנתיים שלוש ואף יותר לאחר הפסקת המחזור.

סיבה נוספת ליובש היא שימוש ממושך בגלולות למניעת הריון. מרכיבי הגלולות הם אסטרוגן ופרוגסטרון. דווקא הגלולות החדישות המכילות כמות מועטה יחסית של אסטרוגן עלולות לגרום יובש עקב "השתלטות" המרכיב הפרוגסטוגני "המייבש" על האסטרוגני "המרטיב" שבגלולות. גם אישה לאחר לידה המניקה חודשים רבים, אינה מקבלת מחזור חודשי ומשתמשת בגלולות "מיני" המכילות פרוגסטרון ללא אסטרוגן ( סרזט, פמולן ) עלולה לחוש יובש בנרתיק .

יובש נרתיקי עלול להוות סיבה להפרעה קשה בתפקוד המיני. יובש גורם אי נוחות וכאב, כאב יביא לירידה בחשק המיני וירידה בתכיפות יחסי מין. אי קיום יחסי מין עם חדירה עלול להחמיר את היובש, כנאמר בבדיחות  "מה שלא נמצא בשימוש מתייבש ונופל" ... אישה שאינה מקיימת יחסי מין לתקופה ארוכה של חודשים רבים ושנים תסבול מיובש, שינויים אטרופיים ברירית הנרתיק: מרירית לחה, ורודה ובעלת קפלים לרירית שטוחה, חיוורת ויבשה, בהמשך עלולות להופיע הדבקויות, קיצור והיצרות של הנרתיק.

הטיפול המומלץ

יש להתייעץ עם רופא הנשים, להיבדק ולאבחן את הסיבה ליובש. קיימים תכשירים שונים המכילים אסטרוגן לשימוש מקומי בנרתיק. אסטרוגן מקומי בג'ל, משחה או כדור מתמוסס יעילים ביותר כטיפול ביובש. ההמלצה היא לרוב שימוש יום יומי בתכשיר למשך שבועיים שלושה ולאחר מכן להמשיך בטיפול תחזוקה של פעמיים בשבוע.

לנשים הנוטלות גלולות וסובלות מיובש מומלץ להחליף את הגלולה לסוג המכיל כמות גדולה יותר של אסטרוגן, להוסיף אסטרוגן מקומי או להחליף לאמצעי מניעה אחר שאינו הורמונלי.

מומלץ לפנות לטיפול מוקדם , אז הטיפול מהיר ויעיל. בפניה מאוחרת לטיפול יש צורך לעיתים להשתמש באסטרוגן לתקופה ממושכת ולהוסיף טיפול במרחיבי נרתיק.

כיצד פיזיותרפיה יכולה לסייע במצבים של כאב בעת מגע מיני?

יש להתייעץ עם רופא הנשים, להיבדק ולאבחן את הסיבה ליובש. קיימים תכשירים שונים המכילים אסטרוגן לשימוש מקומי בנרתיק. אסטרוגן מקומי בג'ל, משחה או כדור מתמוסס יעילים ביותר כטיפול ביובש. ההמלצה היא לרוב שימוש יום יומי בתכשיר למשך שבועיים שלושה ולאחר מכן להמשיך בטיפול תחזוקה של פעמיים בשבוע.

לנשים הנוטלות גלולות וסובלות מיובש מומלץ להחליף את הגלולה לסוג המכיל כמות גדולה יותר של אסטרוגן, להוסיף אסטרוגן מקומי או להחליף לאמצעי מניעה אחר שאינו הורמונלי.

מומלץ לפנות לטיפול מוקדם , אז הטיפול מהיר ויעיל. בפניה מאוחרת לטיפול יש צורך לעיתים להשתמש באסטרוגן לתקופה ממושכת ולהוסיף טיפול במרחיבי נרתיק.

הביקור הראשון אצל הפיזיותרפיסטית

הפיזיותרפיסטית תקבל חוות דעת כתובה משלב האבחון של ד"ר רונית אלוני, וכך תקבל מושג על  ההיסטוריה של המטופלת. היא תיקח אנמנזה (היסטוריה רפואית) ותבצע הערכה גופנית של המטופלת הכוללת: בדיקת יציבה, תנועתיות, כוח שרירים. בנוסף היא תאבחן צורת נשימה, תבצע בדיקת מישוש על מנת למצוא אזורים מתוחים או שרירים נוקשים. כל זה על פי מסוגלותה של המטופלת.

איזה טיפולים יש לפיזיותרפיסטיות לרצפת האגן להציע?

הטיפולים הפיזיותרפיסטים כוללים בתחילה הסבר אינפורמטיבי על נושא האנטומיה, והפיזיולוגיה של המטופלת. לאחר מכן היא תיבדק פיזית ותותאם לה תכנית טיפולים שעשויה לכלול: טיפול התנהגותי להתמודדות עם חרדה, הכנה של תכנית אמונים בבית,אימון כוח וסיבולת לשרירים חלשים ואימון הרפיה של שרירים מכווצים, טיפול על ידי מכשיר ביופידבק, שיטות טיפול פליאטיבי לירידה בכאב ולשיפור הניידות של הרקמות.

טיפול התנהגותי ואימון ביתי לרצפת האגן

המטופלת מודרכת לבצע טיפול עצמי הכולל לעיתים הימנעות מגירויים ישירים באזור איבר המין (כגון ביגוד, רכיבה על אופניים) היא תקבל הדרכה בשימוש הדרגתי עצמי של מאמני נרתיק לנרתיק הכולל נשימות נכונות, הרפיה ומודעות לרצפת האגן. תרגילים אלו נועדו לחזק שרירים חלשים, למתוח שרירים מכווצים, לשפר ניידות, גמישות וסיבולת ולהוריד בכך את הכאב.

לנשים הסובלות מכאבים, תרגילים אלו יעזרו לזרימת הדם ולתנועתיות של הנרתיק והאגן. בנוסף לכך הן תקבלנה הנחיות לביצוע תרגילים לשרירי רצפת האגן.

מאמני נרתיק ווגינליים נרתיקיים ומכשיר הביו פידבק (משוב)

מאמני הנרתיק איתן תעבוד המטופלת יחד עם הפיזיותרפיסטית או באופן עצמאי בבית, משמשים לא רק כדי לסייע להתגבר על חרדת החדירה, אלא גם על מנת למתוח את פתח הנרתיק. המטופלת תקבל הנחיות מדויקות בשימוש במאמני נרתיק אלו, הכוללות את התנוחות הנכונות ואת ההדרגתיות הנכונה האישית עבורה. קצב ההתקדמות יוכתב על ידי כל אישה.

הבדיקה והטיפול בעזרת מכשיר הביו פידבק כרוכה בכניסה של אלקטרודה לתוך הנרתיק. על גבי מסך המכשיר ניתן לראות את גרף פעילות שרירי רצפת האגן. דבר זה מאפשר למטפלת וגם למטופלת לצפות בפעילות הנרתיק תוך כדי הפריה והמטופלת תלמד להרפות ולחזק, לייצב ולעבוד על תזמון נכון של השרירים תוך כדי שהיא תצפה בתוצאות במקום. 

כל מטופלת תקבל תכנית טיפול המתאימה לה

בשלב ראשון היא תעבור אבחון של שיחת ייעוץ עם דר' רונית אלוני. היא יכולה להגיע לשיחה זו לבד או עם בן זוגה, על פי הבחירה שלה.

לאחר מכן תופנה לבדיקה פיזית של רופאת המרפאה: דר' ליאורה אברמוב ביחד עם מכתב אישי לרופאה.

(בדיקה זו כלולה במחיר האבחון).

 

הרופאה תבדוק את המטופלת על פי יכולתה של המטופלת ותכתוב את חוות דעתה המקצועית.

 

במידה והמטופלת טופלה בעבר על ידי איש מקצוע אחר, ודר' רונית אלוני תראה צורך להיוועץ גם בה, תחתום המטופלת, על פי הסכמתה על טופס ויתור סודיות כך שאנשי המקצוע יוכלו להיוועץ ולהתחשב בכך בבניית תכנית הטיפול.

 

בשלב זה תופנה המטופלת לטיפול שיחתי עם מטפלת מינית שתנהל את הטיפול ותעקוב אחריו, (הטיפול דומה לטיפול פסיכולוגי רגיל אלא שהוא שם דגש על צדדים אינטימיים מיניים של המטופלת) המטפלת תקבל בצורה שוטפת עדכונים של אנשי מקצוע אחרים המטפלים במטופלת ותרכז בכך את חוות דעת הצוות הרב מקצועי של המרפאה לטובתה.

 

המטופלת תופנה לפיזיותרפיסטית ע״י ד״ר רונית אלוני או הסקסולוגית המטפלת, הפיזיותרפיסטית תטפל בהיבט הפיזי תוך שימוש בטכניקות של הרפיה, ביופידבק, מאמני נרתיק ועוד.

 

תרגילים אלו נועדו לחזק שרירים חלשים, למתוח שרירים מכווצים, לשפר את זרימת הדם וע"י כך להוריד  הרגישות המקומית והכאב  ולשפר את התפקוד המיני.

 

בשלב הבא ישולב בטיפול בן זוגה של המטופלת או בהיעדר בן זוג, לעיתים בן זוג חלופי (סרוגייט) במרפאה.

 

לעיתים תופנה המטופלת לשיטות טיפול נוספות במידת הצורך.

 

אחת השיטות היא שיטת פאולה

bottom of page