top of page

חדש באתר!

התייחסותה של ד"ר רונית אלוני לשני סרטי קולנוע: "פרינסס" ו - "הרחק מהיעדרו"
פנייתך חשובה לנו ונדאג לתת לך מענה

שפיכה מהירה

רוב הגברים חווים שפיכה מהירה בראשית החיים המיניים שלהם. למעט אולי אלה שסובלים מהמצב ההפוך העמוק והבעייתי יותר – שפיכה מאוחרת.
שפיכה מהירה הוא אולי אחת מחוויות הכניסה לעולם המרגש והמסעיר של עולם המיניות, ולכן רבים חושבים שהשפיכה שלהם מהירה כי הם נורא מתרגשים או מגורים. זה גם מקורה של אחת הקלישאות היותר מוכרות בין הגברים : "חשוב על דברים מעצבנים  ואז לא תגמור! כי זה יוריד לך את רמת הגירוי"... האומנם?

גברים לומדים לכמת (מהמילה כמות) דברים בעולמם ולכן הם מודדים את משך הזמן עד שהם מגיעים לאורגזמה או מצליחים להחזיק/לעצור את השפיכה שלהם. לפעמים מהרגע שיש להם זקפה, לפעמים מראשיתו של המשחק המיני ולפעמים מרגע החדירה, אם בכלל הגיעו עד שם ועדיין לא גמרו. הכל בדרך כלל עניין של תחושה סובייקטיבית כי לא יעלה על הדעת שהם אכן שמים שעון עצר.

מכל התיאור הזה כבר ברור שהנאה במצב הזה לא ממש מתאפשרת, גם בשל החשש מאובדן השליטה שגורמת לגבר להיות מודע כל הזמן לרמת הגירוי שלו ולכמה הוא מתקרב או מתרחק ממועד השפיכה שלו. וגם כי משך המשחק המיני עלול להתקצר לעיתים עד כדי כך שלפני שממש נכנסים לזה ומתחילים להנות זה כבר נגמר. ואז מתלווה לכל זה האכזבה מעצמי ומזה שאכזבתי את בת/ן זוגי. מתלווה לזה פחד שאולי יינטשו אותי בגלל זה? הדבר יכול אף להגביל אותי באופן שאולי אני נשאר עם בן/בת זוגי כי היא מוכנה להיות איתי למרות המצב הזה ואני לא אקח סיכון להתחיל עם אחר/ת ואז לעמוד נבוך מול התגובה שלה/ו. ועם נגלגל עוד קצת את התגובות הרגשיות שלנו למצב הזה נראה ירידה בחשק, שלי ואף לעיתים של בני הזוג, הימנעות, הסתגרות, פגיעה בדימוי העצמי וכך  הלאה.

התבוננות מעמיקה יותר על התופעה הזו מלמדת שיש כמובן כמה מקורות עיקריים שכמעט תמיד תהיה גם חפיפה ביניהם. אמרו כבר מסטרס וגונסון וקולודני ממשיך דרכם כי כשיש בעיה פיזית היא מיד גוררת אחריה תגובה רגשית. וכשאנחנו עוסקים בתחום שבו גוף ונפש כל כך ארוגים זה בזה קשה ביותר להפריד  ביניהם ולדעת מה קדם למה.

אנחנו יודעים שהתופעה הזו מופיעה כנראה במשפחות מסוימות יותר מאחרות (אולי מקור גנטי). לפני שנים רבות הייתי בכנס רופאים  אורולוגים בפריז כשאחד הנושאים שדובר בו רבות היה נושא השפיכה מהירה. באחת ההרצאות על המקור האבולוציוני של השפיכה המהירה תיארו סוג של קוף אפריקאי שגומר מהר מאוד בבחינת – ככה זה אצל היונקים ואתם - אלה שיש להם שפיכה מהירה אתם יכולים להרגיש עם זה יותר נוח ונורמטיבי!

מצד שני אנחנו גם יודעים שאם מתרגלים גברים לשלוט בשפיכה שלהם, או כשגברים רוכשים ניסיון ולומדים להכיר את הגוף שלהם – הם שולטים הרבה יותר טוב במועד השפיכה – כלומר זה גם דבר נלמד הקשור בניסיון או אם תרצו התנסות ותרגול.

זה המקום להגדיר מהו תפקוד תקין : תפקוד תקין אינו נמדד בזמן – הוא  לא עניין של דקות או שניות מדידות אלא של שליטה – אני גומר סמוך לזמן שאני רוצה לגמור, זה לא קופץ ומשתלט עלי באופן לא רצוני!

אנחנו רואים במרפאה שכשגברים עסוקים מידי במועד השפיכה שלהם (בדיוק כמו שהם עסוקים מידי באם יש להם זקפה להם או לא) התפקוד שלהם נעשה גרוע יותר – כלומר החרדה ממה שיקרה או ממה שקרה בעבר היא בבחינת נבואה שמגשימה את עצמה. ללמדך שמצבים רגשיים של לחץ וחרדה ממש מחמירים את המצב ואז הגבר נכנס למעגל קסמים שהולך ומחמיר.

וכדי לסבך את התמונה עוד יותר השפיכה פועלת במובן מסוים קצת הפוך למתן שתן. שכשאנחנו רוצים לעצור את מתן השתן אנחנו מכווצים את השריר הטבעתי בפתח השלפוחית, ואתו את שרירי רצפת האגן. אם נעשה את אותו דבר בדיוק כשמדובר בשפיכה (וזה מה שטבעי כביכול לגברים לעשות) כנראה נמהר ונאיץ את השפיכה שלנו מאחר ושפיכה היא פעולה של סחיטת האשכים וכיווצם, וזריקת הזירעונים לתוך צינורות הזרע (עידן מיליצ'ר). במילים אחרות אלה שיש להם שפיכה מהירה, ברצונם/בהתכוונם להאט אותה הם מוצאים עצמם מאיצים אותה.

לתוך כל המורכבות הזו (ושפיכה מהירה נחשבת בעיני מטפלים מיניים כבעיה יחסית פשוטה לפתרון) נכנסות חברות התרופות, באופן ייעודי ובאופן עקיף. בשנים האחרונות פותחה גלולה שאמורה להאט את קצב השפיכה – עד דקה שתיים למי שזה משמעותי עבורו. ולעומתה נמצא כי תרופות פסיכיאטריות שונות דווקא הנפוצות בשוק מעכבות גם במינונים נמוכים את השפיכה. אלא ש"אליה וקוץ בה" צריך לקחת גלולות אלה בתדירות יומית, גם כמובן כשלא מקיימים יחסי מין, ובנוסף לכך מי שבאמת זקוק לתרופות אלה במינונים גבוהים ימצא שזה לא פעם מקשה מאוד על השפיכה עד כדי שממש עוצרת אותה.

אם כן איך נטפל הכי נכון במי שיש לו שפיכה מהירה?

קודם כל נבדוק את המוטיבציה לעשות את השינוי גם ברמה הרגשית וגם ברמת ההשקעה, כי אם למישהו השפיכה המהירה מכסה על בעיה אחרת הוא לא ממש ירצה לפתור אותה (למשל גבר שיש לו חרדות מהנרתיק, או הומוסקסואל שרוצה לחיות עם בת זוג בהצהרה אבל לא באמת) הטיפול בשפיכה המהירה דורש השקעה ותרגול ומי שאינו רוצה להשקיע בתרגול יומיומי כמעט לא יתקדם.

מי שאינו רוצה להשקיע יופנה לקבלת תרופות מרשם מהסוג הפסיכיאטרי ואנחנו נמליץ גם לעבור טיפול רגשי כדי להשלים את הטיפול בנסיבות האחרות המעורבות בתופעה.

מי שמוכן להשקיע יעבור סדרת תרגילים המבוססים על שיטות הטיפול המסורתיות של מסטרס וג'ונסון עם התאמות לידע שהתווסף בשנים האחרונות. תוך כדי התרגול יעלו גם נושאים רגשיים וזוגיים המעכבים את ההתקדמות. כמובן שחלקם של בני הזוג בתרגול הוא קריטי. ככל שהאדם נמצא בקשר קבוע ובמערכת יחסים יציבה יחסית, יש סיכוי גבוה יותר שיתרגל ויתגבר על הבעיה.

יש גברים שרק התרגול יפתור להם את הבעיה, ויש כאלה שיצטרכו שילוב של תרופות ביחד עם התרגול לפחות לזמן הטיפול שלאחריו יוכלו להוריד אותן בהדרגה.

לשמחתנו גם לגיל יש משמעות – כלומר באופן טבעי ככל שעולים בגיל השפיכה נעשית איטית יותר - למעט אלה שכבר ציינו שלשפיכה המהירה יש תפקיד חשוב בחייהם ולכן אצלם היא תהיה עמידה אפילו לגיל (מה שבאבחנה יכול להצביע על מרכיב רגשי) אצל אלה, הכרוניות של השפיכה המהירה הופכת לבעיה יותר קשה מהבעיה בראשיתה. התקבעותם של הרגלים אוטומטים הינה קשה ביותר לעקירה.

ולכן מומלץ להגיע לטיפול בשפיכה מהירה בהתחלת החיים המיניים כדי לא לתת להרגלים לא רצויים להתקבע. מצד שני יש לחכות קצת ולראות מעבר לשלב ההתחלתי ממש, לתת לגוף ללמוד, להתנסות להכיר להרגיש נוח עם בת/בן הזוג לפני שפונים לטיפול.

bottom of page