top of page

חדש באתר!

התייחסותה של ד"ר רונית אלוני לשני סרטי קולנוע: "פרינסס" ו - "הרחק מהיעדרו"
פנייתך חשובה לנו ונדאג לתת לך מענה

מה ההבדל בין סקסולוג למטפל מיני

המילה סקסולוג/ית מייצגת לקהל רחב את כל אותם העוסקים באיזשהו אופן במיניות, אלה שמבינים אולי משהו במיניות ,עיתונאיות רבות כותבות על נושאים מיניים וקוראות לעצמן סקסולוגיות, מחנכות מיניות שנותנות הרצאות על מיניות או מנהלות מסיבות רווקים/ות - קוראות לעצמם סקסולוגיות, יש דייטולוגיות שחושבות שהן מומחיות ליחסי מין שתקראנה לעצמן גם סקסולוגיות, והתחום פרוץ לכל עבר- איש/ה היישר בעיניו/יה תעשה.

הארגון האמריקאי הנרחב והגדול ביותר של כל אנשי המקצועות העוסקים במיניות מבחין ב - 3 תתי התמחות שונים הנבדלים במשך ההתמחות שלהם, ובכיוון ההתערבות שלהם, ואף אחד מהם לא נקרא סקסולוג.

מחנכים מיניים:

יש גם אצלנו בישראל מחנכים מיניים – אלה מורים ומורות, לעיתים קרובות בעלי הכשרה בייעוץ חינוכי המעבירים שיעורים בחינוך מיני בבתי הספר או במסגרות חינוכיות לא פורמליות, אפילו  בתנועות נוער או בצבא .גם רבנים או מדריכות כלות וחתנים יכולים להיקרא מחנכים מיניים. אלה אנשים שעברו הכשרה (לפעמים אף הכשרה ארוכה שנמשכה על פני שנים רבות). המחנכים המיניים בישראל מוכשרים על ידי האגודה הישראלית לתכנון המשפחה, רבנים ומדריכי כלות מוכשרים על ידי מסגרות דתיות מתאימות, והיום חלקם אף מצטרפים לקורסים אקדמיים ומעדכנים את ידיעותיהם וגישותיהם. 

כאשר מדובר בחינוך מיני המגמה היא להעביר לילדים, למתבגרים, צעירים או זוגות - מידע החשוב להם להבנת תהליכים טבעיים אותם הם עוברים ולקבלת החלטות נבונות מתוך הבנת ההשלכות לכל מצב ועניין .

החינוך המיני אמור להיות מותאם לגיל ולמצב של הצעירים והצעירות המשתתפים בקבוצות, והוא בדרך כלל ניתן לקבוצה של ילדים ,מתבגרים או בוגרים. הקבוצה יכולה לכלול את בני שני המינים או רק מין אחד. החומר שמועבר הוא כללי ומתאים לכל בני הקבוצה ללא התייחסות אישית.

יועצים מיניים:

אין לנו יועצים מיניים בישראל, אך בארה"ב זה נחשב למעמד מקצועי מוכר לא רק בתחום המיני אלא בכל התחומים. אלה אנשי מקצוע בדרגת הכשרה מצומצמת יותר המסוגלים לתת יעוץ אד הוק בתחום הידע שלהם לבעיות נקודתיות .

לדוגמא: מורה יועצת יכולה לייעץ לזוג תלמידים בקשר לבעיות במערכת היחסים שלהם, או להפנות אותם לקבל הדרכה בשימוש באמצעי מניעה. אחות טיפת חלב יכולה לייעץ בנושא שימוש באמצעי מניעה לאחר הריון ובזמן הנקה, או מדריכת כלות וחתנים יכולה לייעץ לזוג בתחילת דרכו הנתקל בקשיים ראשוניים.

גם פיזיותרפיסטיות או אחיות העובדות במחלקות ייעודיות יכולות להכשיר עצמן לייעץ למטופלים שלהן יעוץ ראשוני הקשור בתחום ההתמחות שלהן. למשל פיזיותרפיסטיות מומחיות לשרירי האגן יכולות לייעץ באופן מוגבל לנשים הסובלות מווסטיבוליטיס או ווגיניזמוס. אחיות במרפאות סכרת יכולות לתת ייעוץ למטופלים ומטופלות במרפאה לגבי השלכותיה של מחלת הסוכרת על המיניות ואיך להתגבר על חלק מהקשיים . כל הכתוב לעיל קיים בארה"ב ולא קיים באופן רשמי בישראל. 

בישראל מי שקורא/ת לעצמו יועץ מיני/ת ו/או סקסולוג/ית הם/ן אלה שלא עמדו בדרישות של האגודה הישראלית לטיפול מיני - איט"ם, ולכן הגדרתם/ן המקצועית לא ברורה. מי שבוחר/ת לפנות לא/נשים שזו הגדרתם מוטב שיבדקו בציציותיהם כי אין גורם מוסמך שיעשה זאת עבורם.

מטפלים/ות מיניים מוסמכים

המטפלים המיניים המוסמכים הם חברי האגודה הישראלית לטיפול מיני) איט"ם(. הם בדרך כלל א/נשים שהוכשרו כמטפלים (עו"ס, פסיכולוגים) או כרופאים ולאחר מכן בשלב שני התמחו גם בטיפול מיני. חלקם גם התמחו בטיפול זוגי. אלה א/נשים שיש להם כישורים, ידע וניסיון בעבודה טיפולית מגוונת והם/ן יכולות/ים לטפל בבעיות מיניות וגם בבעיות נלוות הקשורות בבעיה המינית. לעיתים הבעיות המיניות נובעות מבעיות אחרות או שהן חלק ממנה או שהן הגורם לה. 

למטפלים אלו יש את הידע לבדוק מה מקור הבעיה ולא רק לטפל בתסמינים. לקריאה נוספת קראו גם את המאמר על ההבדל בין מטפל/ת מיני/ת לסקסולוג/ית וגם כנסו לאתר של איט"ם – האגודה הישראלית לטיפול מיני.

מטפלים מיניים מוסמכים לא יקראו לעצמם סקסולוגים כי הם יודעים שהם רשאים לטפל והמילה מטפלת מינית מגדירה בדיוק את מה שהם עושים ואת המקצועיות שלהם. המילה סקסולוג לסיכום טומנת בחובה הגדרה מעורפלת.

 

לסיכום: סקסולוגים הם אנשים שנוגעים במיניות אך אינם מוכשרים לטפל במיניות של אנשים הפונים אליהם, הם יכולים לתת הרצאות, לארגן מסיבות ולעשות פעילויות שאינן בעלות אופי טיפולי. מטפלים מיניים מוכשרים מקצועית וחברים באגודה הישראלית לטיפול מיני, לא קוראים לעצמם סקסולוגים. ולכן בפנותכם/ן לטיפול מיני אל תפנו לסקסולוגים אלא למטפלים מיניים. 

bottom of page